3.7 (73.33%) 3 votes

Bolesti končatín – akého odborníka navštíviť?

Ak máte dlhodobé bolesti nôh či rúk a cítite ich postupné zhoršovanie, nie je rozumné zbytočne odkladať odborné vyšetrenie. Ako uvádza neurologická ambulancia v Bratislave RehabKlinik, bolesti končatín môžu vznikať kvôli opakovaným pohybom, ktoré organizmus preťažujú alebo na základe pretrvávajúcich poranení z fyzickej aktivity určitej časti tela. Ďalšou a vôbec najčastejšou príčinou je chrbtica, kde môže nastať útlak  koreňových nervov s vyžarovaním do horných alebo dolných končatín.

V prvom uvedenom prípade môžu byť poškodené nervy a je vhodné navštíviť neurológa. Druhá kategória sa objavuje napríklad u aktívnych športovcov. Športovcovi najlepšie pomôže špecializovaná športová klinika, ktorá sa mu vie špeciálne venovať. V treťom prípade zas vaše kroky môžu viesť k rehabilitačnému lekárovi. V článku si ďalej povieme, akého odborníka navštíviť, ak máte rôzne bolesti končatín.

Bolesti končatín - akého odborníka navštíviť?

Najčastejšie bolesti končatín

Tenisový lakeť

Tenisový lakeť alebo odborne laterálna epikondytilída sa netýka iba tenistov. Spôsobuje ju zápal úponu šliach svalov predlaktia, ktoré ohýbajú zápästie a ruku smerom nahor. Človek s tzv. tenisovým lakťom má problém vziať do ruky predmety, vystrieť ruku alebo písať, cíti bolesť pri stláčaní kľučky na dverách alebo pri podávaní ruky. Ako liečba najviac pomáha fyzioterapia, rehabilitačné cvičenia a mobilizačné techniky. Okrem toho býva účinnou laseroterapia, elektroterapia a celá liečba sa môže doplniť aplikáciou kinesio tejpingu,

 

Bolesti zápästia

Syndróm karpálneho tunela hrozí najmä užívateľom počítačov, ktorí mnoho hodín denne pracujú s myškou a klávesnicou. Problémy sa vyskytujú aj u ľudí, ktorí denne dlho píšu perom alebo vykonávajú rutinnú prácu rukami – šitie, vyšívanie a podobne. Pokiaľ nie je stav tak vážny, aby vyžadoval operáciu, pomáhajú mäkké a mobilizačné techniky, magnetoterapia, cvičenie, prípadne lieky od neurológa.

 

Bolesť kolien

Kolená trpia pri každom športe, ale najviac pri tých, kde sa prudko otáčame, skáčeme alebo sme dlho v strnulej polohe v miernom podrepe (napríklad pri lyžovaní). Liečba chrupavky v kolene je beh na dlhé trate. Potrebné  je cvičenie a rôzne rehabilitačné procedúry. V mnohých prípadoch je nutné podstúpiť aj operačný zákrok. Ako podporná liečba sa dlhodobo užívajú minerály a vitamíny.

 

Bolesti nôh

Väčšinou sú bolesti nôh spájané s nepríjemnými kŕčmi, ktoré sa objavujú najmä v noci alebo v čase pokoja. Pozor by si mali dávať ľudia, ktorí v práci dlho stoja a športovci, ktorí náhle menia smer pohybu, ako sú hokejisti, futbalisti, bežci.

 

Bolesti chodidiel

Bolesť chodidiel sa môže týkať mnoho ochorení, od syndrómu nepokojných nôh, kedy nás pálenie, svrbenie alebo iné nepríjemné pocity nútia neustále pohybovať chodidlami, až po zranenia kĺbov a väzov. Platí jedno – žiadnu bolesť nepodceňujte.

 

Odborníci, ktorí vám pomôžu s bolesťami končatín

Keď poznáme príčinu, je jednoduchšie hľadať riešenie. Na ceste za zdravím a bezbolestným pohybom pomôžu odborníci, ktorí sa štúdiu tejto problematiky dlhodobo venujú. Vyberajte si takých, ktorí majú bohaté skúsenosti, ale zároveň vyhľadávajú nové technológie, s ktorými sa dá v oblasti medicíny pracovať.

 

Rehabilitačný lekár

Rehabilitačný lekár pomáha vytvoriť systém odporúčaných rehabilitačných procedúr. Často mu k tomu pomáhajú diagnózy, napr. od všeobecného lekára, ortopéda či neurológa, nie je to však pravidlo. Rehabilitačný lekár sa komplexne zameriava na celkový stav pacienta a berie do úvahy všetky možné komplikácie.

Bolesti končatín - akého odborníka navštíviť?

Fyzioterapeut

Fyzioterapeut na základe programu vypracovanom rehabilitačným lekárom vykonáva s pacientom jednotlivé procedúry. Ide o odborníka, ktorý je v priamom kontakte s pacientom pri cvičení, hydroterapii, masážach, zábaloch, magnetoterapii a podobne. Dokáže sa prispôsobiť jeho potrebám, navrhnúť cvičebný plán, kontroluje správnosť vykonávania jednotlivých procedúr a zisťuje, nakoľko sa stav pacienta zlepšil.

 

Neurológ

Funkcia neurológa je jednoznačne diagnostická. Pomocou vyšetrení ako je napríklad elektromyografia dokáže odhaliť príčiny našich bolestí. Následne odporúča liečbu u ďalších špecialistov, ktorá môže byť podporená aj liekmi na regeneráciu nervov, svalov, šliach a taktiež liekmi tlmiacimi akútnu i chronickú bolesť.