5 (100%) 1 vote

Vyskúšajte týchto 5 netradičných letných športov

 

Hľadáte inšpiráciu na letné aktivity? Máme pre vás tipy na zábavné, netradičné a možno aj trochu nebezpečné športové hry. Zoberte rodinu, kamarátov alebo kolegov a vyskúšajte jeden či viac z našich nápadov. Dovoľujeme si vás ale vopred upozorniť, aby ste v každom prípade dbali na bezpečnosť tak seba, ako aj okolia. Prečo? To čoskoro zistíte.

 

Urobte si airsoftový turnaj

 

Viete, čo sú airsoftové zbrane? Realistické repliky skutočných zbraní. No namiesto ostrých nábojov strieľate plastovými guľôčkami. Ich výkon závisí od princípu fungovania. Existujú manuálne, elektrické alebo CO2 airsoftové zbrane.Tvoria tak príležitosť vyskúšať si streľbu na pohyblivé terče, ako sú vaši kamaráti, kolegovia alebo príbuzní. Samozrejme, v rámci airsoftovej hry. Tieto simulované boje sú obľúbenou zábavkou hlavne na firemných teambuildingoch.

Vyskúšajte týchto 5 netradičných letných športov

Airsoftová zbraň patrí do kategórie D. Preto na ňu nepotrebujete zbrojný preukaz, ale musíte mať viac ako 18 rokov, aby vám ju predali.

 

Pokiaľ sa chystáte na airsoftovú hru, neexistujú oficiálne pravidlá. Hráči sa rozdelia do tímov a upresnia si pravidlá vlastnej hry. Základným princípom je však vždy čestnosť, keďže zásah nevidno, “postrelený” ho musí priznať. Súčasťou výstroja sú spravidla nepriestrelné vesty, maskáče a helmy, príp. okuliare, aby sa predišlo zraneniam.

 

Aj napriek tomu, že zbrane sú len napodobeniny, vždy myslite na bezpečnosť. A to aj pri výbere hracej plochy. Existujú arény, ktoré sú stvorené pre takéto druhy hier. Ak však chcete miesto na tréning, vhodný je členitý a zarastený terén alebo staré opustené budovy.

 

Vyskúšajte lukostreľbu

 

Lukostreľba je z tých tradičnejších športových disciplín. Každé 4 roky ju môžeme pozorovať aj na letnej olympiáde. Chcete si ju vyskúšať? Tak zájdite na strelnicu alebo si kúpte luk, šípy a terč. Terč si môžete vyrobiť aj doma, a to z kartónu, polystyrénu či lisovanej slamy. Terč by mal mať dostatočnú hrúbku, aby cezeň šíp nepreletel, a tiež dostatočnú hmotnosť, aby sa po náraze neprevrátil. Aj pri streľbe z luku však buďte vždy opatrní.

 

Tzv. olympijský luk sa hodí na streľbu z dlhších vzdialeností, napr. 100 m. Patrí medzi reflexné luky, ale môžete strieľať aj z moderného kladkového luku, ktorý už technologicky pripomína kušu. A keď sme pritom, kuše a luky sú blízke príbuzné.

Vyskúšajte týchto 5 netradičných letných športov

Zastrieľajte si z kuše

 

Chcete sa stať “čarostrelcom” z českej Popelky? Kuša je tá správna strelná zbraň pre vás. Taktiež patrí do kategórie D, takže na jej kúpu musíte mať min. 18 rokov, ale nepotrebujete zbrojný preukaz.

 

Kuša je v podstate zmechanizovaný luk. Na rozdiel od luku je streľba presnejšia a dá sa z nej strieľať i po ležiačky. Kladkové a reflexné kuše sa používajú primárne ako lovecké zbrane, ale dnes sa zameriame skôr na rekreačné účely.

 

Dajte dokopy kamarátov a zastrieľajte si na terč spoločne. Môžete si ho kúpiť alebo skočiť na strelnicu, kde väčšinou nájdete klasické i slamené terče alebo 3D figuríny zvierat. Na rekreačnú streľbu vám postačí pištoľová kuša, z ktorej sa strieľa vo vzdialenosti 15 – 50 metrov od terča.

 

Súťažte v hode sekerou

 

Naoko jednoduchá stredoveká zábavka, ale pri prvom hode sekerou sa celkom zapotíte. Musíte mať dostatok sily v rukách, aby ste pri hode na terč zapichli hrot sekery.

 

V skratke vám vysvetlíme pravidlá hodu sekerou. Počas letu sa sekera musí aspoň raz otočiť okolo svojej osi. Mala by sa do terča zaboriť iba jedným hrotom a porisko musí smerovať nadol. Ak ale sekera vypadne z terča, bod sa neráta. Táto športová disciplína sa dá hrať v špecializovaných halách, ale dá sa zahrať aj na chate, ak si vyrobíte terč. Hádže sa z 5 – 10 metrov od terča.

 

Oživte detstvo streľbou z praku

 

Aj vy ste sa v detstve hrávali s prakom? Teraz sa vám to môže zdať ako dosť nebezpečná zábavka pre vaše deti. Je to predsa len zbraň. Kedysi drevené praky vystriedali modernejšie plastové či kovové. Vráťte sa do detstva a vyskúšajte si streľbu z praku. Terčom môžu byť plechovky, fľaše či iné veci. Kto z vás dokáže zhodiť viac?

 

Ak sme vás navnadili na niektorú z týchto netradičných športových aktivít, kompletnú výbavu nájdete na afg.sk.